تجهیزات آشپزخانه
تجهیزات آشپزی

تجهیزات آشپزی

حتما شماهم این جمله را شنیده اید که آشپزخانه قلب خانه است. اگربه فکر راه اندازی رستوران هستید باید این را بدانید که آشپزخانه شما قلب کسب و کار شماست و تجهیزات آشپزی یکی از مهم ترین خریدهای شماست. دستگاه ها و وسایلی که شما برای آشپزخانه رستوران خود انتخاب می کنید باید متناسب با نیاز شما باشد. در این مقاله قصد داریم شما را با نحوه خرید تجهیزات آشپزی آشنا کنیم. پس همراه باشید تا با مهم ترین تجهیزات آشپزی آشنا شوید.

تجهیزات آشپزی منزل

تجهیزات آشپزی به دو دسته خانگی و صنعتی تقسیم بندی می شوند. تجهیزات خانگی شامل یخچال فریزر، اجاق گاز ، ماشین ظرف شویی ، ماشین لباس شویی ، چرخ گوشت ، آب میوه گیر ،فر دیواری ، سرخ کن ، ساندویچ ساز، پلو پز ، زوذ پز ، و ظروف غذا و سایر وسایلی که برای یک آشپزخانه هر خانه نیاز است.

تجهیزات آشپزخانه صنعتی

آشپزخانه یک رستوران با آشپزخانه منزل شما کاملاً متفاوت است. وسایلی که برای رستوران نیاز دارید تجهیزاتی حرفه‌ای تر با کاربرد صنعتی می باشد. این  لوازمی که دقیقه برای کسب و کار رستوران‌داری طراحی شده است و کاربری خانگی ندارد پس در هنگام خرید باید محصولاتی را انتخاب کنید که متناسب با کاربری صنعتی باشد و دوام و مقاومت بالایی برای حجم بالای کار داشته باشد. باز هم هر رستورانی با توجه به نیاز و بزرگی و کوچکی کسب و کارش باید وسایل مناسب با رستوران خود را انتخاب کند.

مهم‌ترین تجهیزات آشپزی

تجهیزات آشپزی صنعتی که در رستوران ها و هتل ها ، بیمارستان ها ، استادیوم های ورزشی  کاربرد دارند به شش گروه اصلی تقسیم بندی می شوند. که در ادامه شما را با آن آشنا می کنیم.

تجهیزات آشپزی برای پخت و پز

این تجهیزات برای فرایند پخت مواد غذایی استفاده می‌شود. و شامل تجهیزاتی مانند دیگ دم کردن برنج ، دیگ پختن کباب ، دیگ بارگذاری خورشت ، سرخ کن ، اجاق گاز ، کباب پز ریلی ، فر صنعتی و غیره….

تجهیزات آشپزی برای آماده سازی

تجهیزات آشپزی که مواد را  برای پخت آماده می کنند در این بخش از محصولات قرارمی گیرند. لوازمی مانند چرخ گوشت ، خلال ساز سیب زمینی ، سماور ، ترموس ، سیخ گیر ،میکسر، رنده و تمامی تجهیزاتی که مواد غذایی را برای فرآیند پخت  آماده می کنند.

تجهیزات برودتی

این تجهیزات برای سرد کردن و حتی فریز استفاده می شود. برخی غذاها نیاز دارند تا بعد از آماده سازی به سرعت سرد شوند مانند انواع ژله ها و به ستتی ها و برخی مواد غذایی هم برای طول عمر بیشتر باید فریز شوند. تجهیزاتی مانند یخچال ، فریزر ؛ آب سرد کن و یخ ساز در این دسته از محصولات قرار می گیرند.

تجهیزات سرو

تجهیزاتی که در سالن سرو مورداستفاده قرار می گیرد. تجهیزاتی مانند دیس های بزرگ پذیرایی ظروف که در آن غذا سرو می شود . قاشق و چنگال و سایر وغیره …. این وسایل به علت اینکه به طور مداوم شسته می شوند باید از جنس مانند استیل که ضد زنگ است انتخاب شوند. تا هم دوام بیشتری داشته باشند و هم زیبایی خود را به سرعت از دست ندهند.

تجهیزات شستشو

تجهیزاتی مانند ماشین ظرف شویی و سینک که برای شستن وسایل کاربرد دارند جنس سینک ها هم معمولا از استیل است تا دوام بیشتری داشته باشد و زنگ نزند.

تجهیزات حمل و نقل و نگهداری

این وسایل هم در زمان سرو غذا در سالن استفاده می شود وهم برای جابه جایی در داخل آشپزخانه مورد نیاز است چون این وسایل در هنگام سرو غدا در دید مشتری قرار می گیرد علاوه بر کیفیت باید به زیبایی ظاهری آن نیز دقت کنیدو وسایلی را انتخاب کنید که ظاهر شکیلی داشته باشد.

نکاتی که در خرید تجهیزات آشپزی باید به آن توجه کنیم

شما با توجه به شرایط و میزان کاربری رستوران خود باید وسایل مورد نیاز خود را انتخاب کنید. با توجه به منوی رستوران خود انتخاب می کنید که چه وسایلی مناسب کسب و کار شماست. پس ابتدا منویی که میخواهید به مشتریان ارائه دهید را تنظیم کنید و براساس آن خریدهای آشپزخانه خود را انجام دهید. نکته دیگری که برای خرید باید در نظر بگیرید حجم تولید غذای شماست روزانه چه مقدار غذا سرو می کنید. حجم غذای پخته شده یکی از نکات مهم در انتخاب وسایل مورد نیاز است.

 

 

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای